Yılın üçüncü çeyreğinde toplam aktiflerini 119 milyar 987 milyon TL’ye yükselten QNB Finansbank’ın net dönem kârı 1 milyar 233 milyon TL olarak gerçekleşti.

Orta Doğu ve Afrika bölgesinin lider finansal kuruluşu olan Katar’ın en büyük bankası Qatar National Bank S.A.Q (QNB Group)’un Türkiye’deki bankası QNB Finansbank, 2017’nin üçüncü çeyrek dönemine ilişkin finansal tablolarını kamuya açıkladı. Buna göre bankanın toplam aktifleri 30 Eylül 2017 itibarıyla 119 milyar 987 milyon TL olarak gerçekleşti. 2016 yılının sonuna kıyasla toplam krediler yüzde 26 oranında artarak 79 milyar 4 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 21 oranında artarak 63 milyar 90 milyon TL’ye ulaştı.

2017 yılının ilk dokuz aylık döneminde net faiz gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26 oranında artarak 4 milyar 158 milyon TL’ye ulaşmış, net ücret ve komisyon gelirleri ise yüzde 25 artarak 1 milyar 247 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

QNB Finansbank’ın toplam özkaynakları bir önceki yılsonuna göre yüzde 15 oranında artarak 11 milyar 667 milyon TL’ye ulaşırken; Banka’nın 30 Eylül 2017 tarihi itibarıyla sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 15,56 olarak gerçekleşmiştir.

Bankanın 2017 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını değerlendiren QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu; “QNB Finansbank olarak ekonominin tüm sektörlerini ve iş hayatındaki tüm katmanları desteklemeye devam ediyoruz. European Bank for Reconstruction and Development’ın (EBRD-Avrupa Kalkınma Bankası) kadın girişimcilere destek programı Women in Business kapsamında, kadınların sahibi veya yöneticisi olduğu işletmelere kullandırmak üzere 55 milyon ABD doları kredi sağladık. EBRD’nin 300 milyon euroluk Kadın Girişimcilik Programı altında aldığı ilk krediyi en hızlı kullandıran ve ikinci kredi dilimine hak kazanan tek Türk bankası olduk. Toplam kadın girişimcilik kaynağımız, bu yeni dilimle 100 milyon euroya ulaştı. Bugün 30. yaşını kutlayan bankamız Türkiye’de ve dünyada hatta bankanın kendi yapısında dahi birçok değişiklik yaşamasına rağmen özünü kaybetmeden kendi kültürel değerlerine bağlı kalarak yoluna devam etmektedir. İnsan odaklı bir yönetim anlayışıyla çalışan QNB Finansbank’ın 2015 yılında finansçının karakterini oluşturan yenilikçi, yaratıcı, analitik, güvenilir olma özelliklerini, geleceğin yaratıcı liderleri çocuklara aktarma hedefi ile çocuk odaklı topluma katkı ve toplumsal gelişim platformu “Minik Eller Büyük Hayaller”i kurduklarını belirten Temel Güzeloğlu, ‘İşimiz rakamlarla değil, insanlarla’ anlayışını Türkiye’nin dört bir yanındaki gönüllü finansçıların desteği ile birleştirerek eğitim, bilim ve sanat alanlarındaki platformun çatısı altında birçok projeye imza atmaya başladıklarını dile getirdi.