ManpowerGroup’un 2016 yılında yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’nin yetenek kıtlığında dünyada 5. sırada yer aldığını hatırlatan online kariyer platformu toptalent.co, bunun en önemli nedenlerinden birinin doğru yetenekle doğru şirketin, doğru platformda bir araya gelememesi olduğunu aktardı. Türkiye’de faaliyet gösteren en gözde şirketlerle en iyi yetenekleri bir araya getiren toptalent.co, 2018’in yetenek trendlerini ve en iyi yeteneklerini şirketine çekmek isteyenler için tavsiyeler içeren “2018 yılı en iyi yetenekleri çekme trendleri” raporuyla bu soruna çözüm olacak altın değerinde öneriler sunuyor.

“2018 yılı en iyi yetenekleri çekme trendleri” raporuna göre; özellikle millenniallar girişimcilik aşkıyla yanıp tutuşurken, şirketlerin tercih edilirliğinde; sunduğu teknolojik imkanlar, mesleki gelişim veya kariyer gelişim fırsatları, ofis ortamı ve tasarımı etkili oluyor. Gözde yeteneklerin iş arayışında aktif olarak sosyal medyayı kullandığına da değinen toptalent.co; çalışanların çocuklarına sigorta yaptırmak, burs desteği vermek, ailesindeki bireylerin doğum gününü de kutlamak gibi faaliyetlerin yetenekleri şirkete çekmek ve tutmak için oldukça önemli olduğunu vurguluyor. Yeni nesil yeteneklerin kendi çalışma saatlerini belirlemeyi tercih ettiğini aktaran toptalent.co, özellikle Y ve Z kuşağı gençlerin esnek çalışmaya oldukça önem verdiklerini ifade ediyor.

Toptalent.co’nun “2018 yılı en iyi yetenekleri çekme trendleri” raporunun detayları şöyle:

1. Girişimcilik Yükselişte: Mark Zuckerberg, Jack Dorsey, Sergey Brin, Larry Page gibi hızla milyoner olan genç girişimciler, millennialların başını döndürmeye devam ediyor. Böyle bir ortamda, girişimcilik aşkıyla yanıp tutuşan yetenekleri şirketlerde tutmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bu nedenle birçok yenilikçi şirket, içerdeki girişimcilere destek vermeye başladı. Google Area120 buna en iyi örneklerden biri. Google Area120 programı ile fikri olan şirket çalışanları projelerini sunuyor ve iş yerindeki zamanlarının %20’sini kendi projelerine ayırabiliyor. Google ile birlikte 3M, Intel de benzer programlar için düğmeye basanlardan.

2. Teknoloji Her Zaman Olduğundan Daha Önemli: 2016 yılında 10 ülkede 4000 çalışan ile gerçekleştirilen “Future Workforce” araştırmasına göre, katılımcıların %82’si teknolojinin iş yeri seçiminde önemli olduğunu ifade ediyor. Katılımcıların %42’si ise işyerindeki teknoloji desteğinin yetersiz olması nedeniyle işi bırakmak istediğini dile getiriyor. Dünyanın en iyi şirketleri hem yetenek kazanımı hem de verimlilik ve iletişim performansı için teknolojiye büyük yatırımlar yapıyor. Bu konuda yapılabileceklerin sınırı olmamakla birlikte özellikle genç çalışanlara; en yeni model laptop, telefon, hızlı internet gibi en iyi teknolojik donanımı sağlamakla işe başlanabilir.

3. Yeteneğin Gelişimine Katkıda Bulunan Şirketler Hep Kazanıyor: Millennial’ların %87’si mesleki gelişim veya kariyer gelişim fırsatlarının çok önemli olduğunu söylüyor. Çalışanların %40’ı, işiyle ilgili yeterli eğitim alamaması sebebiyle ilk yılında görevinden ayrılıyor. Yeteneklerin gelişimine katkı sağlamak, yetenek çekmek konusunda her zaman olduğu gibi önemini koruyor.

4. Ofis Ortamı En İyi Yetenekleri Çekmek İçin En Değerli Kozlardan Biri: Nowa Style Group’un yaptığı araştırmaya göre, çalışanların %74,3’ü, ofis ortamı ve tasarımının iş seçiminde önemli olduğunu belirtiyor.

5. Sosyal Medya ve İletişimin Gücü: IBM’in global ölçekte yaptığı “Smarter Workplace Institute” araştırmasına göre yeteneklerin %89’u iş arayışında aktif olarak sosyal medyayı kullanıyor. Sosyal medya kanalları bir şirketin ne iş yaptığını, varoluş amacını, nasıl yetenekler aradığını, içeride çalışanların nasıl kişiler olduğunu vb. gibi şirketi ideal işyeri yapabilecek tüm unsurları paylaşmak için vazgeçilmez mecra.

6. İş-Özel Hayat Dengesi Önemini Koruyor: Özellikle Türkiye gibi ailenin hayatın merkezinde olduğu bir ülkede, en iyi yetenekleri şirketlere kazandırmak için çalışanların ailelerine de önem vermek kritik. Çalışanların çocuklarına sigorta yaptırmak, burs desteği vermek, ailesindeki bireylerin doğum gününü de kutlamak gibi faaliyetler yetenekleri şirkete çekmek ve tutmak için oldukça önemli.

7. Esnek Çalışma Ve Mobil Çalışma Dünyanın Gündeminde: 2020 yılında ise işgücünün %50’sinin esnek çalışma sistemine geçeceği öngörülüyor. Amazon, facebook gibi esnek çalışma saatleri sunan firmalar yeni neslin ilgisini çekiyor. Özellikle kendi çalışma zamanını kendisi belirlemek isteyen Y ve Z kuşağı gençler esnek çalışmaya oldukça önem veriyorlar.