ÖZBEKİSTAN CUMHURİYETİ BAŞBAKAN YARDIMCISI CAMŞİD KUÇKAROV TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Kuçarov: “Türk işadamlarına 3 gün içinde vize vermeyi hedefliyoruz”

07 Eylül 2017 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştiren Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Camşid KUÇKAROV ve beraberindeki heyet Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Merkezini ziyaret ettiler.

Bu çerçevede TMB Genel Merkez Binası’nda, TMB Yönetim Kurulu Üyesi Kartal USLUEL ev sahipliğinde Özbekistan Ankara Büyükelçisi Ulfat KADİROV, TMB Denetleme Kurulu Başkanı Süreyya Yücel ÖZDEN, T.C. Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüsnü DİLEMRE ve üye firma temsilcilerimizin katılımıyla bir çalışma yemeği düzenlenmiştir.

Anılan etkinlikte, Türkiye Müteahhitler Birliği’nin faaliyetleri ve Türk yurtdışı müteahhitlik hizmetleri hakkında Sayın KUÇKAROV ve beraberindeki heyete bilgi verilmiş, ardından, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler ve Özbekistan’da önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi öngörülen projeler hakkında bilgi alış verişinde bulunulmuştur.

Firma temsilcilerinin firma tanıtımlarının ve iki ülke arasında daha etkin ilişkilerin kurulması yönündeki isteklerini dile getirmelerinin ardından, Sayın KUÇKAROV başkent Taşkent’e 70-80 km. uzaklıkta bulunan otellerin renovasyonu ile bir tatil kompleksi oluşturulması, yine Taşkent’te bir tema-park ve iş merkezi inşası, elektrik iletim hatları ve bir çok altyapı projeleri bulunduğunu, kamu-özel ortaklığı (PPP) ve yap-işlet-devret (YİD) modelleriyle de yakından ilgilendiklerini belirterek, Türk müteahhitlik firmalarının ülkelerindeki faaliyetlerini arttırmalarını arzu ettiklerini ifade etmiştir. TMB Yönetim Kurulu Üyesi Kartal USLUEL, TMB üyelerinin YİD ve PPP projelerinde geniş bir deneyime sahip olduğunu ve bu deneyimlerini Özbekistan ile paylaşmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Sayın KUÇKAROV, firmalarımızın vize konusunda yaşadıkları sorunları dile getirmeleri üzerine, iş adamlarına vizenin üç gün içinde verilmesini hedeflediklerini, böylelikle bu sorunun aşılacağını, ayrıca yeni alınan bir kararla Özbekistan’da döviz politikasının serbestleştirildiğini, ülkedeki konvertasyon sorununun ortadan kalktığını belirtmiştir.