Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu ve Londra Borsası işbirliğiyle hazırlanan Türkiye’nin ‘en parlak’ 100 şirketini kapsayan liste açıklandı. AGT, “Türkiye’nin Yükselen Liderleri” listesinde 6. Sektöründe 1. oldu. Listede yer alan şirketler 2013-2016 yılları arasında Türkiye’nin aynı dönemdeki GSYH artış hızının iki katı üzerinde büyüme gösterdi.

AGT (Ahşabı Geliştiren Teknoloji) FabrikaMobilya bileşenleri sektörünün yenilikçi ve öncü markası AGT, “ Türkiye’nin Yükselen Liderleri” listesinde, 6. oldu. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Londra Borsası işbirliğiyle hazırlanan araştırmada listeye girmeyi başaran 100 şirket 2013-2016 yılları arasında Türkiye’nin aynı dönemdeki GSYH artış hızının 2 katı üzerinde büyüme gösterdi.

Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 164. sırada, Antalya’da ise birinci sırada yer alan AGT, 2016 yılında yüzde 28 büyüdü. Yine aynı yıl cirosunu 711 milyon TL’ye ulaştırmayı başaran AGT’nin ihracatı ise sektör lideri konumu ile 259 milyon TL olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde yaygın bayi ağının yanı sıra 5 kıtada 1000’den fazla satış noktası bulunan AGT, bugün 70’ten fazla ülkeye ihracat yapıyor. 2016 Yılı İhracat Sıralaması ve “Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri Sektörü İhracat birinciliği ödüllerinin de sahibi olan AGT, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan ilk 1000 ihracatçı firma listesinde 185. sırada yer alıyor. Dijital dönüşüm kapsamında “Dijital Platform” projesini hayata geçiren AGT, bu sayede Türkiye’den tüm dünyaya hizmet vererek sınırları ortadan kaldırmayı, ülke ekonomisine katkı sağlamayı ve Türkiye’nin markalaşma sürecine destek olmayı hedefliyor.

AGT’nin başarısının sırrının tasarım, kalite ve inovasyonda yattığını söyleyen AGT Genel Müdürü Şirzat Subaşı, “Bugün Türkiye’de üretilen MDF’nin yaklaşık yüzde 10’unu AGT üretiyor. Yılsonu itibariyle laminat parkede üretim kapasitemizi 20 milyon metrekarenin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Sürekli yatırım yaparak büyümemizi sürdürüyoruz. Bu yıl İran’da toplamda 45 milyon euro değerindeki yatırımımızı hayata geçiriyoruz. Bu yatırım, Kazvin Caspian Sanayi Bölgesi’ne bu yıl içerisinde yapılan en büyük 2. yabancı yatırım… Önümüzdeki sene hizmete açılacak olan tesisimizde hedefimiz sadece İran pazarı değil, çevre ülkelere de ihracat yapmak” dedi.

AGT (Ahşabı Geliştiren Teknoloji)AGT hakkında : 1984 yılında gelişen teknolojiyle ahşabın kişiye ve kurumlara özel işlenip geliştirilebileceği hayaliyle Antalya’da kurulan AGT (Ahşabı Geliştiren Teknoloji), bugün mobilya bileşenleri sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olarak faaliyet gösteriyor. Bir yaşam alanının ihtiyacı olan tüm ahşap malzemeyi tek başına üretebilen Türkiye’nin lider şirketi AGT, Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 400 bin metrekare alana kurulu modern tesislerinde MDF, MDF-LAM, panel, profil, parke, duvar paneli ve süpürgelik üretimi yapıyor. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan AGT, 2016 yılındaki 700 milyon TL’yi aşkın cirosu, yüzde 40’lık ihracatı ve yaklaşık 1000 kişilik istihdamı ile sektörüne öncülük ediyor. Türkiye genelinde yaygın bayi ağının yanı sıra 5 kıtada 1000’den fazla satış noktasıyla AGT, başta İran, Rusya, Doğu Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu ülkeleri olmak üzere 60’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. www.agt.com.tr