Washington’da ABD Dışişleri Bakanlığı’nda müsteşar yardımcılığı yapan büyükelçi Matt Bryza, Eski Ankara Büyükelçisi James Jeffre, Emekli Kongre Üyeleri Konseyi Başkanı Cliff Stears, FETÖ’nün okullarda yaptığı usulsüzlükleri ortaya koyan belgeselin yapımcısı Mark Hall, Kaliforniya Üniversitesi’nden Mujeeb Khan hain darbe girişimi tartışacak.

Panele Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve 15 Temmuz Gazisi Metin Doğan görüntülü katılacak.

ABD’liler 15 Temmuz’u anlatacak

Turkish Heritage Organization, Washington DC’de düzenleyeceği 15 Temmuz paneli ile ABD kamuoyunun dikkatini bir kez daha FETÖ tehlikesine çekecek. Etkinliğe Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve 15 Temmuz Gazisi Metin Doğan da Türkiye’den görüntülü görüşme ile katılacak.

Türkiye ve ABD arasındaki ilişkileri güçlendirmek amacıyla çalışmalarını sürdüren Washington DC merkezli düşünce kuruluşu Turkish Heritage Organization (THO), 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle özel bir panel düzenliyor.

13 Temmuz’da gerçekleştirilecek etkinlikle ilgili bilgi veren THO Başkanı Ali Çınar, “Hain darbe girişiminin ABD’deki yankıları sona ermiş değil. FETÖ’nün ABD’de ne denli iyi örgütlendiği ve imaj çalışması için ayırdığı bütçelerin ne denli büyük olduğu düşünüldüğünde, Türkiye’yi suçlu göstermek için ne tür faaliyetlerde bulunduğunu kestirmek de güç değil. Biz de THO olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin zarar görmemesi ve ülkemizin kendisini en iyi şekilde ifade edebilmesi için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bu doğrultuda düzenleyeceğimiz 15 Temmuz panelinin de önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz” dedi.

THO’nun düzenleyeceği panele, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve 15 Temmuz Gazisi Metin Doğan, Türkiye’den görüntülü görüşme ile katılarak düşüncelerini paylaşacak. Panele görüntülü görüşme ile katılacak diğer bir isim de darbe girişimi sırasında İstanbul’da olan ve yaşananlara yakından tanıklık eden, ABD Ulusal Komitesi’nde Avrupa’dan sorumlu direktörlük ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nda müsteşar yardımcılığı yapan büyükelçi Matt Bryza olacak.

Etkinliğe ayrıca, ABD’nin en deneyimli diplomatları arasında gösterilen ve FETÖ karşıtı görüşleri ile tanınan eski Ankara Büyükelçisi ve Washington Enstitüsü Temsilcisi James Jeffrey’in yanı sıra Emekli Kongre Üyeleri Konseyi Başkanı Cliff Stears, FETÖ’nün okullarda yaptığı usulsüzlükleri ortaya koyan belgeselin yapımcısı Mark Hall ve 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bir araştırma yapan, Kaliforniya Üniversitesi’nden Mujeeb Khan katılıyor.

Turkish Heritage Organization hakkında:

Merkezi Washington DC’de bulunan Turkish Heritage Organization (THO), tamamen bağımsız ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. 2015 yılında kurulan THO, Türk – Amerikan ilişkilerini kapsamlı bir diyalog çerçevesinde, başta Washington olmak üzere Amerikan kamuoyunun gündemine taşımayı hedeflemektedir. Güvenlik, enerji, eğitim, ekonomi, insani yardım ve teknoloji gibi ABD-Türkiye ilişkilerinde büyük öneme sahip altı konu başlığında düzenlediği etkinlikler, yaptığı araştırmalar ve yayınlar ile önemli bir platform oluşturmaktadır. Danışma Kurulu’nun yetkin ve dünyaca tanınmış akademisyenlerden oluştuğu THO, tüm faaliyetlerini açık iletişimin esas alındığı bir çerçevede yürütmeye özen göstermektedir. Böylece Türkiye hakkında doğru bilgi ve içerik üretilirken, çıkarılan kasıtlı veya yanlış bilgiler de temizlenmekte, ABD kamuoyu ve medyasındaki dezenformasyonun önüne geçilmektedir.