Satranç A Milli Takımı dünya devleri karşısında destan yazıyor. Dünya satranç camiasının yakından takip ettiği 2017 Dünya Takımlar Şampiyonası’nda, A Milli Satranç Takımı dünyanın en iyi takımları karşısında ilk beş günde iki galibiyet ve üç beraberlik alarak turnuvanın en çok konuşulan takımı oldu. Dev turnuvada Türkiye ile birlikte 2015 Dünya Takımlar Şampiyonu Çin, Amerika Şampiyonu ABD, Avrupa İkincisi Ukrayna, Afrika Şampiyonu Mısır, Asya Şampiyonu Hindistan, 2016 Olimpiyat Beşincisi Norveç, 2016 Olimpiyat Yedincisi Polonya, FIDE tarafından seçilen ülke takımı Belarus ve ev sahibi Rusya ile mücadele ediyor. A Millilerin ilk beş günde, Rusya, Ukrayna, Norveç, Polonya ve Çin milli takımları karşısında gösterdikleri performans satranç otoritelerinin de nefeslerini kesti.

Büyükustalardan oluşan Milli Takımın, Dünya Takımlar Şampiyonası’nda ilk beş günde aldığı sonuçların gurur verici olduğunu belirten Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, “Türk Milli takımımız bugün, beş yıl önce hayal bile edilemeyecek zaferlere imza atıyor. Türkiye satranç tarihinin en büyük başarısına ulaştılar. Dünya devleri arasında artık Türkiye’de var. Onlarla ne kadar övünsek az. Bize, milletimize bu mutluluğu, bu gururu yaşattıkları için milli ustalarımızı kutluyorum” dedi.

Türk satrancı Haziran ayında başarıdan başarıya koşuyor. Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası’nda alınan 5’i Avrupa Şampiyonluğu olmak üzere toplam 25 madalya ve 9 kupa ile erken bayram sevinci yaşayan Türkiye, Satranç A Milli Takımı’nın Dünya Takımlar Şampiyonası’ndaki performansı ile bayram sevincini ikiye katlıyor.

ŞAMPİYONANIN EN DİKKAT ÇEKENİ TÜRKİYE

GM (Büyükusta) Michal Krasenkow kaptanlığında ‘Büyükusta’lar Dragan Solak, Mustafa Yılmaz, Emre Can, Vahap Şanal ve Batuhan Daştan’tan oluşan Milli Takım, Rusya’nın Khanty – Mansiysk şehrinde düzenlenen Dünya Takımlar Şampiyonası’nın ilk beş gününde satrancın devleri karşısında müthiş bir başarıya imza attı.

Devlerin yarışında Türk Milli Takımı ilk iki turda dünya satrancının en güçlü takımlarından Ukrayna ve Rusya ile karşılaştı. Ev sahibi Rusya ve güçlü Ukrayna ile berabere kalan Milliler, turnuvanın en güçlü iki takımına puan kaybettirerek adından söz ettirdi. Üçüncü tura galibiyet parolası ile çıkan Milliler, güçlü rakibi Norveç karşısında 2,5-1,5 skorla galibiyete ulaştı. Türkiye fırtınası dördüncü turda lider Polonya karşında da esmeye devam etti. Polonya karşısında galibiyet serisine 1.5-2.5’luk bir skor ile devam eden A Milli Takımımız, beşinci turda turnuvanın lideri Çin’le karşılaştı. 2745 ELO ortalamasıyla bir numaralı seri başı olan güçlü Çin karşısında 2-2 berabere kalarak yenilmezlik serisini sürdüren Milli Takım, 23 Haziran Cuma günü Hindistan karşısına çıkacak.

Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası’ndaki zirve yarışını canlı yayınlarda değerlendiren GM Evgenij Miroshnichenko ve IM (Uluslararası Usta) Anna Rudolf, A Milli Takımı’nın güçlü takımlar karşısındaki performansından ve Türk satrancının bulunduğu noktadan övgüyle bahsederek, şampiyonadaki en dikkat çekici takımının Türkiye olduğunu belirttiler.

“TÜRKİYE SATRANÇTA ARTIK DÜNYA DEVLERİ ARASINDA”

A Milli Takımı’nın Dünya Takımlar Şampiyonası’ndaki performansını değerlendiren TSF Başkanı Tulay, Milli Takımın dünyanın en iyi takımları ve sporcuları ile mücadelesinin Türk satrancının dünyada geldiği noktayı özetlediğini kaydederek şunları söyledi:

“Milli Takımımız, geçen yıl 42. Dünya Satranç Olimpiyatı’nda Fransa, İngiltere, Azerbaycan, Çin ve Gürcistan gibi ülkeleri geride bırakarak 4’üncü ile eş puanda elde ettiği 6’ncılık derecesinin tesadüf olmadığını ilk beş günde elde ettiği başarılarla gösterdi. Tüm dünyanın takip ettiği şampiyonada favorileri dize getiren Milli Takımımız performansı ile en çok dikkat çeken takım oldu. Dünya medyasının yakından takip ettiği şampiyonada, Türkiye’nin adı ve başarısı konuşuluyor. Dünya satranç otoriteleri Türkiye’yi artık satrançta dünya devi olarak görüyor. İlk defa bu yıl bu önemli şampiyonaya olimpiyat derecemiz nedeniyle doğrudan katılım hakkı kazanmıştık. Bu daha başlangıç. Türk satrancının yükselişi sürecek. Türkiye’ye tarif edilemez mutluluğu yaşatan Büyükustalarımız Dragan Solak’ı, Mustafa Yılmaz’ı, Emre Can’ı, Vahap Şanal’ı, Batuhan Daştan’ı ve kaptanımız Michal Krasenkow’i gönülden tebrik ediyorum.”

*Fotoğraflar Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası resmi web sitesi http://ugra2017.fide.com ‘dan alınmıştır.