Türkiye ile Nijer arasındaki birlik, beraberlik ve dayanışmayı yaşatması için eşzamanlı olarak Nijer’in Agadez şehrinde ‘İstanbul Dostluk Parkı’ ve İstanbul’da ‘Nijer-Türkiye Dostluk Ormanı’ açıldı. Nijer’de ‘Mutlu Ağaç Dikme Günü’ olarak kutlanan 3 Ağustos günü düzenlenen törene Nijer Türkiye Büyükelçisi Salou Adama Gazibo, Nijer Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosu Avni Çelik, İstanbul Orman Bölge Müdürü Recep Ateş ve davetliler katıldı.

Açılış töreninde konuşan Nijer Türkiye Büyükelçisi Salou Adama Gazibo, büyük bir bölümü çölle kaplı Nijer’de ağaçlandırmaya çok önem verdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Açılışları yaptığımız 3 Ağustos günü, Nijer Kurtuluş Bayramı’nın yıl dönümüdür. Kurtuluş Bayramı coşkumuz, 1975’den beri ulusal ağaçlandırma bayramı ile birlikte iki katına çıktı. Bu sayede, tüm ülkede binlerce ağaç dikiliyor ve tüm vatandaşlar çölleşmeyi etkili bir şekilde durdurmak için her yıl en az bir defa ağaç dikmeye davet ediliyor. Devlet kurumlarımız, yeşil alanları artırmak için büyük bir çaba sarf ediyor. Agadez’deki Dostluk Parkı ve İstanbul’daki Dostluk Ormanı, iki ülke arasındaki dostluk, birlik, beraberlik ve dayanışmanın sürekli olarak güçlendirilmesinin kanıtıdır. Bu güzel işbirliği, ülkemizin büyük kalkınma programlarını destekleme konusunda Türkiye’nin samimi iradesinin bir delilidir.”

“Türkiye her sene 100 bin hektar ağaç dikiyor”

İstanbul Orman Bölge Müdürü Recep Ateş ise Türkiye’nin yüzde 27’sinin ormanlardan oluştuğunu belirterek, “Her yıl 20 bin hektar orman yanıyor. Bu açığı kapatmak için yerine 100 bin hektar orman yapıyoruz. Orman yangınlarına hızla ve ciddiyetle yaklaşmak gerekiyor. Ağacın cinsine, bölge ikliminin cinsine göre hareket ediyoruz. Kara organizasyonu açısından orman yangınlarını söndürmede dünyanın en başarılı ülkesiyiz.” dedi.

Atatürk Arboretumu’nda inceleme gezisi

Konuşmaların ardından Nijer Büyükelçisi Salou Adama Gazibo’nun alana bir ağaç dikip, can suyu vermesi ile Nijer-Türkiye Dostluk Ormanı’nın açılışı gerçekleştirildi. Törene katılanlar, 296 hektar büyüklüğündeki Atatürk Arboretumu’nu da ziyaret ederek, dünyanın farklı bölgelerinden gelen ağaç ve ağaç tohumlarını inceledi.