The Brand Age Dergisi ile Xsights Araştırma iş birliğinde her yaz gerçekleştirilen “Summer Hits 2017: Yazın Sevilen Markaları” araştırması sonuçlandı. Araştırma verilerine göre, yazı en iyi anlatan marka geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yine Algida. Algida’yı sırasıyla geçen yaza göre düşüşte olan Coca Cola ve bu yaz oranını artıran Pepsi takip ediyor. Yazın en sevilen reklamı %39 ile Kenan Doğulu’nun yer aldığı Algida reklamı olsa da geçen yaz %52 ile Yalın’lı Algida reklamı daha çok ilgi görmüştü. Bu yazın unutulan markalarının başında Coca Cola geliyor. Yurt içi tatil rezervasyonlarında en çok kullanılan online platform Etstur.com. Yazın en vazgeçilmez ürünü mayo, yaza en çok yakışan ünlü isim Tarkan, yazın şarkısı ise Yolla.

Yazın en sevilen markalarının belirlendiği araştırmada veriler gösteriyor ki; yazın neşesini, enerjisini en iyi hissettiren ve bu duyguların bir parçası olmayı başaran markalar hiç kuşkusuz tüketici algısında daha genç, daha dinamik ve daha yakın algılanıyor. İşte markasından şarkısına, ünlüsünden tatil beldesine kadar 2017 yazına damgasını vuranlar…

Yazı en iyi anlatan marka Algida, unutulan marka Coca Cola

Türkiye genelinde yapılan araştırmada yazı en iyi anlatan ve en sevilen markalar arasında Algida (%35), geçen yıl olduğu gibi bu yıl da birinciliği alırken, Coca Cola -geçen yaza göre düşüşle- (%15) ikinci, Pepsi ise -geçen yaza göre artışla- (%9) üçüncü oldu. Geçen yıl 3. sırada olan Ülker’in ise bu yıl listede yer almadığı görülüyor.

Yalınlı Algida reklamları daha çok sevilmişti

Yazın en sevilen reklamı %39 ile Kenan Doğulu’nun yer aldığı Algida reklamı olsa da geçen yaz %52 ile Yalınlı Algida reklamı daha çok ilgi görmüştü. Algida reklamları, kadınlar (%41) nezdinde erkeklere göre (%24,6) anlamlı olarak daha fazla beğeniliyor. ETS Tur reklamları ikinci sırada yer alırken (%11) Pepsi reklamları üçüncü oldu. (%7) Yazla en çok özdeşleşen Coca Cola ise çok gerilerde yer aldı. Coca Cola, bu yazın coşkusuna, neşesine ve enerjisine tüketicisi ile ortak olamayan marka oldu.

Kategori bazlı yazın en sevilen markaları;

Araştırma sırasında tüketicilere çeşitli kategorilerde bu yazın neşesini, enerjisini en iyi anlatan ve en sevilen markalar soruldu. Kategoriler bazında dikkat çeken verilerde, Coca Cola’nın bu yaz daha gözlerden uzak olduğu e tüketicide etki yaratmadığı saptandı. Mavi’nin Kıvanç Tatlıtuğ ile yaptığı iş birliğinin bu yaz markanın üzerinde bir etki yaratmadığı belirlendi. İş Bankası’nın yaz boyu devam dene Cem Yılmaz’lı reklamlarının markanın bu yazın sevilen markası olmasında etki yaratmadığı saptandı. Banka kategorisinde en sevilen markalar Garanti ve Akbank oldu. Bir diğer kategori olan kozmetikte Avon’un ciddi bir düşüş yaşadığı ve Loreal’ın ise tüketici algısında oranını artırdığı gözleniyor. Yiyecek kategorisinde Burger King yine ilk sırada iken Mc Donalds’ın düşüş yaşadığı ayrıca otomobil kategorisinde geçen yazın en sevilen markası BMW’nin ilk sırayı Audi’ye kaptırdığı gözleniyor.

İçecek markaları

Coca-Cola %29 (Geçen yaz %51)

Cappy %14

Fanta %12

Pepsi %11

Uludağ %7

Yiyecek markaları

Burger King %27

Eti %12

Ülker %10

Domino’s %10

Kişisel bakım markaları

Avon %27 (Geçen yaz %73)

L’Oreal %21

Vichy %9

Boya markaları

Dyo %51

Filli Boya %25

Marshall %15

Dondurma markaları

Algida %57

Panda %13

Magnum %9

Golf %9

Seyahat acentaları

Etstur %47

Trivago %17

Jolly Tur %9


Ayakkabı markaları

Nike %24

Adidas %23

Flo %19

Skechers %7


Giyim markaları

Lc Waikiki %38

Koton %14

Defacto %13

Mavi %9


Otomobil markaları

Audi %19

Volkswagen %15

Ford %8

BMW %7


Bankalar

Garanti %35

Akbank %15

Vakıfbank %10

Yapı Kredi %10


Teknoloji marketleri

Teknosa %26

Vatan %20

Mediamarkt %19

Bimeks %9


Cep Telefonu

Iphone %30

Samsung %23


Küçük ev aletleri

Arçelik %26

Fakir %15

Arzum %10


Beyaz eşya

Beko %27

Arçelik %17

Vestel %16

Bosch %15


Mobilya

Bellona %36

İstikbal %19

Mondi %11


Isıtma – Soğutma sistemleri

Airfel %17

Vestel %17

Daikin %14

Mitsubishi%12


Yaza yakışan ünlüler
Tarkan %29

Kıvanç Tatlıtuğ %13

Murat Boz %11

Burcu Esmersoy %7


Sevilen yerli şarkılar

Tarkan – Yolla %51

Murat Boz – Yana Döne %9


Sevilen yabancı şarkılar

Ed Sherran – Shape of you %51

Inna – Gimme %12

Luis Fonsi – Despacito %10


Yaz şehirleri

Bodrum %13

Alanya %8

Roma %6

Paris %5

Kıbrıs %5


Tatil rezervasyonlarımızı online yapıyoruz

Araştırmanın ilginç verilerinden biri de tatil rezervasyonu için kullanılan platformlar. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte yurt içi tatil rezervasyonlarının en fazla online olarak (%63) yapıldığı görülüyor. Online tatil rezervasyonları için kullanılan platformların başında ise; Etstur.com (%29) ve Trivago.com (%24) geliyor.


Yaz demek tatil demek

Araştırmada katılımcılara “bu yaz tatil planlarının “ olup olmadığı da soruldu. Katılımcıların %69’u bu yaz için tatil planlarını çoktan yapmış bile. Tatile çıkacağını belirten katılımcıların %88’i yurt içini tercih ederken %12’si de yurt dışında tatil yapacağını belirtiyor.

Yurt içinde tatil yapacağını belirtenlerin %16’sı tatillerini memleketlerinde geçireceğini, %37’si Antalya’da, %26’sı Muğla’da, %23’ü ise İzmir’de tatillerini değerlendireceklerini söylüyor. Yurt dışı tercihi ise Yunanistan’dan yana (%28).


Yaz alışverişinin olmazsa olmazları

Katılımcılara araştırma kapsamında yazın alışveriş listelerinde olmazsa olmazlar soruldu. Verilere göre, mayo %24 ile ilk sırada yer alırken mayoyu sırasıyla tişört (%18), deodorant (%17), güneş kremi (%14), gözlük, ayakkabı ve dondurma (%13) takip ediyor. Diğer ürünler ise şort, karpuz, yelpaze, su, klima, terlik, elma, şapka ve gazoz…


Bu yazın ünlüsü “Tarkan” yazın şarkısı ise “Yolla”

Katılımcıların yaza en yakıştırdığı ünlü ise %29 ile Tarkan oldu. Kıvanç Tatlıtuğ, Murat Boz, Burcu Esmersoy, Fahriye Evcen, Hadise ise yaza en çok yakışan diğer ünlü isimler. Katılımcıların favori yerli yaz şarkısı ise Tarkan’ın seslendirdiği “Yolla” şarkısı oldu. Yabancı şarkı olarak katılımcılar, Ed Sherann’ın “Shape of you” şarkısını yazın favori şarkısı olarak belirledi.


Araştırma Künyesi

Araştırma, Xsights Araştırma ve Danışmanlık tarafından 11-17 Temmuz tarihleri arasında, online araştırma yöntemiyle gerçekleştirildi. “Yazın Sevilen Markaları Araştırması’na” saha süresi içerisinde İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 20 ilden toplamda 350 kişi katıldı. Katılımcıların %50’si kadınlardan ve %50’si ise erkeklerden oluşurken yaş ortalaması 34,6 olan bu kişilerin %30’u DE, %30’u C2, %25’i C1 ve geri kalan %15’lik kesim AB SES grubuna