Türkiye mobilya sektörünün yüzde 75’ini temsil eden firmaları aynı çatı altında buluşturacak Furniture İstanbul, 7-12 Kasım tarihleri arasında CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenecek.

Mobilya sektörüne 900 milyon dolarlık iş hacmi

MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Öztaşkın, “Sektörümüz 2017 yılının ilk 8 ayında ihracatını yüzde 5 oranda artırarak 1 milyar 509 milyon dolara yükseltti. Furniture İstanbul fuarımız ile birlikte 2018 yılında bu rakamları yüzde 15’lere çıkarmayı hedefliyoruz. 60 bin metrekare alanda, 70 bin yerli ve yabancı ziyaretçi hedefi ile gerçekleştireceğimiz fuarımızın 900 milyon dolarlık bir iş hacmi yaratmasını bekliyoruz.”

“Sektör, 2017 yılının ilk 8 ayında ihracatını 1 milyar 509 milyon dolara yükseltti”

Fuar ve mobilya sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulunan MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Öztaşkın, “13 yıldır derneğimiz tarafından gerçekleştirilen ve ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlayan İstanbul Mobilya Fuarı’nı, bu yıl Furniture İstanbul adıyla düzenleme kararı aldık. Fuarımız yeni ismiyle şehirle de bütünleşecek. Türkiye mobilya sektörünün yüzde 75’ini temsil eden bir dernek olarak “Türk mobilyası” algısını daha iyi noktalara taşıyabilmek amacıyla titiz bir çalışma yürütüyoruz. Düzenlediğimiz mobilya fuarları da, Türk mobilyasının tasarım ve fonksiyonellik yönünden üstünlüğünü sergileme konusunda önemli bir role sahip. Ayrıca bu yıl bir ilke daha imza atarak fuarımızı Kasım ayında gerçekleştirme kararı aldık. Bu kararın öncelikli sebebi; Kasım ayında sergilenen yeni koleksiyonların Ocak ve Şubat aylarında üretim süreçlerinden geçerek Mart ayında mağazalarda yer alabilmesi. Böylelikle evlilik sezonunun açıldığı Mart ayında tüketiciler yeni koleksiyon ürünlerini inceleyip karar verebilecek. Sektörümüz 2017 yılının ilk 8 ayında ihracatını yüzde 5 oranda artırarak 1 milyar 509 milyon dolara yükseltti. Furniture İstanbul fuarımız ile birlikte 2018 yılında bu rakamları %15’lere çıkarmayı hedefliyoruz. 60 bin metrekare alanda, 70 bin yerli ve yabancı ziyaretçi hedefi ile gerçekleştireceğimiz fuarımızın 900 milyon dolarlık bir iş hacmi yaratmasını bekliyoruz.” dedi.

Mobilya sektörü, 2017 sonunda yüzde 35 büyüyecek

Türk mobilya sektörünün özellikle son 10 yılda 7 kata yakın büyüyerek, yaklaşık 193 ülkeye kendi markalarıyla ürün ihraç eden ve cari açık vermeyen bir güç olmayı başardığını ifade eden Öztaşkın, “Hayata geçirilen KDV düzenlemesiyle 2017 yılı sonunda yüzde 35 büyüyeceğini öngördüğümüz sektörümüz uzak pazarlara açılma yolunda da emin adımlarla ilerliyor. Firmalarımızın dış ülkelerde adının duyurulması ve ticari ilişkilerimizi artırmak adına çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Ülkemizi 5 yıl içerisinde dünyanın ilk 5 ihracatçı ülkesi içinde görmek için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bu fuarı görmeden mobilyanıza karar vermeyin”

Furniture İstanbul’un dünyanın en prestijli fuarlarından olduğunu ifade eden Nuri Öztaşkın, fuarda sergilenecek 2018 mobilya trendleri hakkında şu bilgileri verdi: “Yaşam alanlarının küçülmesi, tüketicilerin mobilyadan bekledikleri fonksiyonelliği artırıyor. 2018 yılında, alışılmış 3+2+1 koltuk takımları 3+2+berjer veya 3+3+berjer olarak karşımıza çıkacak. koltuk gruplarında alışılmış chesterfield kanepelerin daha modern ve sadeleştirilmiş versiyonlarla yer değiştirdiğini göreceğiz. Kapitone detaylar, koltukların sırtlarının haricinde kolçaklar ve dış gövdelerde de sıklıkla kullanılacak. Koltuklarla berjerlerde birbirinden tamamen farklı kumaş uygulamaları öne çıkacak. Koltuk gruplarının üzerinde kullanılan düz kumaşlar, desenli ve farklı kırlent kumaş yüzeyleriyle kombinlenecek. Koltuklarda ahşap ayakların haricinde metal ince ve yüksek ayakların kullanıldığına şahit olacağız. Bu tasarımlar da mekanlarda genişlik ve ferahlık hissini arttıracak. Bütün bu trendlerin en güncel örneklerinin sergileneceği Furniture İstanbul’da tüketicilere de şu şekilde sesleniyoruz: “Bu fuarı görmeden mobilyanıza karar vermeyin.”

Daha fazla bilgi için: www.furnitureistanbul.com.tr

Etkinlik web sitesi: www.designstories.furnitureistanbul.com.tr