Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım 2017 tarihinde (yarın) “Future & Cities – Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği” temasıyla gerçekleştirilecek olan 3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı’na sayılı günler kaldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda gerçekleşecek olan etkinlikte, ünlü İngiliz mimarlar Bob Allies ve Peter Barber’ın yanı sıra, başta Selçuk Avcı ve Murat Kader olmak üzere Türk mimarlığının ve yapı sektörünün önde giden isimleri kentlerin geleceğini tartışacak.

Mimarlık ve yapı sektörünün profesyonelleri tüm dünyada Şehircilik Günü olarak kutlanacak olan 8 Kasım 2017 tarihinde, sürdürülebilir mimari ve kentsel tasarımı konuşmak üzere “3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı”nda bir araya gelecek. Ekoyapı Dergisi tarafından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Mimarlık Fakültesi işbirliği ve Schindler sratejik ortaklığı, Ytong, BoardeX, Şişecam Düzcam, Işıklar Tuğla, E.C.A. Serel, Alligator, Saray Alüminyum, Kasso, Koleksiyon Mobilya ve Bummerang firmalarının sponsorluğu ile gerçekleştirilecek olan etkinlik, MSGSÜ Fındıklı Yerleşkesi, Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda düzenlenecek.

Hızlı nüfus artışı nedeniyle daha fazla insanı barındırabilmek için genişleyen kentlerde refahın adil bir şekilde dağılması ve sosyal adalet gün geçtikçe daha da önem kazanıyor. Şehirlerimiz bir yandan günümüz sorunlarına çözüm ararken, bir yandan da geleceği şekillendirmeye çalışıyor. Bu nedenle, bu yılki üçüncü ayağında “Future & Cities – Geleceğin Kentleri, Kentleri Geleceği” temasını ele alan ve kentlerin sürdürülebilirliğine dikkat çekmek amacıyla Dünya Şehircilik Günü’nde gerçekleştirilecek olan “Yeşil Rapido, 3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı”, bir kez daha sürdürülebilirlik ve daha yaşanabilir yapılı çevre kavramlarının altı çizildiği, sonuç odaklı paylaşımlara sahne olacak.

İki Ünlü İngiliz Mimar, Bob Allies ve Peter Barber 8 Kasım’da İstanbul’da…

Ülkemizin önde gelen STK’larının, proje geliştiricilerinin, mimarların, akademisyenlerin, yapı sektörünün profesyonellerinin ve karar verici kamu kurumlarının yetkililerinin, geleceğin şehirlerini yapı, enerji ve yönetimi, toplu taşıma, çevre, atık yönetimi gibi konular üzerinden ele alacağı konferans, MSGSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İncedayı, MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof Dr. Sema Ergönül ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açılış konuşmalarıyla başlayacak.

Ardından “Geleceğin kentlerini öyle tasarlamalıyız ki, uzay yolculuğu ‘kurtuluş’ anlamına gelmesin” diyen Prof Dr. Emre Alkin’in ilham verici konuşmasıyla devam edecek olan etkinliğin “Geleceğin Şehirleri Nasıl Gözükecek?” konulu ilk oturumu AYD. E. Genel Sekreteri Nihat Sandıkçıoğlu’nun başkanlığında CRE Consultancy Kurucu Ortağı Gülcemal Alhanlıoğlu, Aydemirler A.Ş. İş Geliştirme Yöneticisi ve Yazar Rahmi Aydemir, Mental Design Works Kurucusu Salih Çıkman ve WRI Yol Güvenliği Projeleri Yöneticisi Tolga İmamoğlu’nun katılımıyla gerçekleşecek.

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar’ın oturum başkanlığını yürüteceği ikinci oturumda ise ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım Kurucusu Cemil Yaman, META Gayrimenkul Genel Müdürü Önal Yılmaz, iki design group Kurucu Ortağı Mimar Murat Kader ve Schindler Türkiye Genel Müdürü Zafer Kabadayı “Yapı Sektörü, Malzeme Üreticileri ve Tedarikçileri Geleceğe Nasıl Hazırlanmalı?” konusunu tartışacaklar.

Konferansın bu yılki yıldız konuşmacıları ise iki ünlü İngiliz Mimar Bob Allies ve Peter Barber olacak. İngiltere’nin en büyük mimarlık ve kentsel planlama ofislerinden biri olarak 1984 yılında kurulan ve bugüne kadar 41 kez RIBA ödülüne layık görülen Allies and Morrison Mimarlık ve Kentsel Tasarım Ofisi’nin kurucu ortağı olan Bob Allies, konferansta yapacağı “Bir Süreklilik Olarak Şehir: Allies and Morrison’dan Mimarlık ve Şehircilik” (City as Continuum: The Architecture and Urbanism of Allies and Morrison) başlıklı konuşmasında gelecekteki yapıların ‘yüksek performanslı’ binalar olması gerektiğinin altını çizecek. Mimarların en önemli görevinin uzun ömürlü, kuşaklar boyunca koşullara adapte olabilen yapılar tasarlamak olduğunu söyleyen Allies, bu binaların gelecekteki küresel iklim değişikliklerine ve beklenmedik koşullara karşı esnek olmalarının yanı sıra iklimle birlikte çalışabilmeleri gerektiğini de savunuyor.

Yüksek yoğunluklu alanlarda düşük katlı kentsel konut planları geliştiren, uluslararası birçok ödüle layık görülen bu tasarımları İngiliz konutlarının geleceği için birer model olarak lanse edilen dünyaca ünlü İngiliz Mimar Peter Barber, 3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı’nın bir diğer yıldız ismi. Mimarlığı bir yandan tasarım, zanaatkârlık ve malzemelerin birleşimi iken; bir yandan da ekonomik, sosyal ve politik boyutları olan bir meslek olarak tanımlayan Peter Barber, konuşmasında kentlerin geleceği temasını yapıların ve kentlerin sürdürülebilirliği üzerinden ele alacak.

“Future & Cities – Geleceğin Kentleri, Kentleri Geleceği” ana konusu çerçevesinde gerçekleşecek olan konferansta, geleceğin şehirlerinin nasıl evrileceğinin tartışılacağı “Geleceğin Şehirleri Nasıl Evrilecek?” oturumunun başkanlığı ise Avcı Architects Kurucusu Mimar Selçuk Avcı yapacak. Peter Barber’ın da yeniden konuşmacı olarak katılacağı panelin diğer konukları ise Akyürek Elmas Mimarlık Ortağı Mimar Can Elmas, Kolektif House Kurucu Ortağı Civan Orhan, Mimar Emir Drahşan ve Mimar Nilüfer Kozikoğlu olacak.

Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım 2017 tarihinde, “Future & Cities – Geleceğin Kentleri, Kentleri Geleceği” temasıyla MSGSÜ Fındıklı Yerleşkesi, Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek olan “Yeşil Rapido, 3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı”na katılmak isteyenler, www.yesilrapido.com websitesi üzerinden kayıt formunu doldurarak başvurularını gerçekleştirebilecekler.