MAPFRE Vakfı, karayolu trafik güvenliğine katkı sağlanması amacıyla 16-18 Kasım tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezi’nde düzenlenen 8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyum ve Sergisi ’ne katıldı. Sempozyumda “Kurumlarda Yol Güvenliği, Olası Riskler ve Uygulanabilecek Önlemler” panelinin sahipliğini yapan Vakıf, Türkiye ve dünyada hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projelerini anlattı.

1975 yılından bu yana MAPFRE’nin faaliyet gösterdiği bütün ülkelerde toplumsal gelişim, sağlık, kültür, yol güvenliği gibi konularda sosyal sorumluluk projeleri yürüten MAPFRE Vakfı, Türkiye’nin en büyük trafik etkinliği olan 8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyum ve Sergisi’ne katıldı. 16-18 Kasım tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve trafikte saygı, trafik güvenliği ve medya, uluslararası trafik güvenliği uygulamaları, şoförlerin sorunları, bu sorunların trafik güvenliğine etkisi ve çözüm yolları gibi konuların ele alındığı sempozyumda, MAPFRE Vakfı “Kurumlarda Yol Güvenliği, Olası Riskler ve Uygulanabilecek Önlemler” konulu bir panel düzenledi.

Moderatörlüğünü MAPFRE Sigorta Güvenlik ve İş Sürekliliği Uzmanı Ilgar Kamacı’nın yaptığı panelde; MAPFRE Vakfı Yol Güvenliği Direktörü Jesus Monclus, Adalet Bakanlığı Trafik Kazaları Bilirkişisi ve Uluslararası Yol Emniyet Uzmanı Mert İntepe, Turkcell İş Sağlığı ve Güvenliği Proje Yöneticisi Melih Halil Yalçınkaya ile WRI Yol Güvenliği Projeleri Yöneticisi Tolga İmamoğlu konuşmacılar arasında yer aldı. Vakfın Türkiye Sorumlusu Necla Aksoy’un açılış konuşması ile başlayan panel, MAPFRE Vakfı Yol Güvenliği Direktörü Jesus Monclus’un vakıf çalışmalarını anlattığı sunum ile devam etti. Oturumda; kurumlarda yol güvenliğinin önemi, en iyi uygulamalar, Türkiye’de dikkat çeken trafik sorunları, STK’lar ve özel şirketlerin trafik güvenliği alanında geliştirdiği çalışmalar konuşuldu. MAPFRE yöneticileri, Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri ile önemli görüşmeler gerçekleştirirken; sempozyum boyunca MAPFRE Vakfı’nın “Bıdık ile Köpük Trafikte” adlı çocuk oyunu çevre okullardan gelen çocuklar için sahnelendi.

MAPFRE Vakfı’nın Türkiye Sorumlusu Necla Aksoy sempozyumla ilgili olarak şunları söyledi: “İlk kez katıldığımız bu sempozyumda trafik güvenliği konusunda çalışmalar yürüten önemli paydaşlarla bir arada olmaktan dolayı mutluluk duyduk. Sempozyum, trafik alanında sosyal sorumluluk projelerimizi daha fazla kişiye duyurmak, trafik kuralları konusunda misafirlerimizi bilinçlendirmek adına çok önemliydi. MAPFRE Vakfı olarak trafik kurallarının önemini her fırsatta vurguluyoruz. Bu kapsamda hem çocuklarımızı bilinçlendirmek hem de aileleri kurallara uyma konusunda teşvik etmek amacıyla son iki yıldır tiyatro oyunu sahneliyoruz. “Bıdık ile Köpük Trafikte” adlı tiyatro oyunumuz geleceğin şoförlerine trafik kurallarının önemini anlatırken arkadaşlık, sevgi, saygı gibi kavramların da altını çiziyor. 5000 çocuğa ve ebeveyne ulaşan oyunumuzla, çocukların trafik kuralları ile ilgili bilgi sahibi olmasını sağladık ve tiyatroya gitme alışkanlığı kazanmalarına katkıda bulunduk.”

MAPFRE Vakfı Yol Güvenliği Direktörü Jesus Monclus da “MAPFRE Vakfı olarak bugüne kadar birçok sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdik. Toplumsal fayda için hem ulusal hem de uluslararası düzeyde çok sayıda kamu, özel kurum, STK’larla işbirliği yaparak projeler geliştiriyoruz. Gençlere emniyet kemeri kullanımının önemini anlatıyor, araç sürücülerine güvenli sürüş teknikleri eğitimleri veriyor, çocuklara eğitim programları sunuyor, onlar için tiyatro oyunları sahneliyoruz. Farklı hedef kitlelere yönelik çalışmalarımızın olumlu sonuçlar doğurmasından dolayı çok mutluyuz. 8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu’nun bizi konunun paydaşları ile buluşturması açısından çok verimli geçtiğini söyleyebiliriz” dedi.