Zorlu Holding’in bu yıl ikincisini düzenlediği Bir Hayal Bir Oyun Yarışması,hayallerini gerçeğe dönüştürmek isteyen çocuklardan yoğun ilgi gördü. 2017-2018 yılında ilköğretimin üçüncü veya dördüncü sınıfına devam eden öğrencilerin katılabildiği yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanından toplam 421 başvuru yapıldı.

Tiyatro ve yazın dünyasının önemli isimlerinden oluşan jüri üyelerinin 25 Eylül’deki toplantısının ardından bu yıl birinciliğe değer görülen hikâye belirlenecek. Seçilen eser tiyatro oyununa dönüştürülerek Dünya Tiyatro Günü’nde Zorlu PSM’de sahnelenecek.

Tüm faaliyetlerinde toplum için ortak bir değer ve fayda yaratmak için çalışan Zorlu Holding tarafından çocukların yeteneklerini fark etmeleri ve özgüvenlerini artırmalarına yardımcı olmak amacıyla düzenlenen Bir Hayal Bir Oyun Yarışması, hayallerini gerçeğe dönüştürmek isteyen çocukların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bu yıl ikinci kez düzenlenen ve 2017-2018 yılında ilköğretimin üçüncü veya dördüncü sınıflarındaki öğrencilerin kendi yazdıkları özgün hikâyeleriyle katılabildiği yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanından toplam 421 başvuru oldu. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl iki düzenlenen Bir Hayal Bir Oyun adlı hikâye yarışmasına 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşan 347 çocuk hikâyeleri ile katılmıştı.

“Birinci olan hikâye Dünya Tiyatro Günü’nde sahnelenecek”

Yarışma için başvurular www.birhayalbiroyun.com web sitesi üzerinden ve posta yolu ile gerçekleşti. Yarışma kapsamında alanında uzman jüri üyeleri tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda ilk aşamada10 hikâye seçilecek. Ardından on bir kişilik jürinin yapacağı değerlendirmenin sonunda kazanan ilk 3 hikâye 25 Eylül 2017’de kamuoyu ile paylaşılacak. Daha sonra birinci olan ve tiyatro oyununa dönüştürülecek hikâye için çalışmalara başlanacak. Profesyonel bir ekip tarafından bir tiyatro oyunu haline getirilen hikâye gelecek yıl Dünya Tiyatro Günü’nde Zorlu PSM’de sahnelenecek.

Dereceye giren 10 eserin sahibine “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”

Yarışmada dereceye giren ilk 3 esere sırasıyla 10 bin TL, 5 bin TL ve 3 bin TL’lik para ödülü verilirken; jüri değerlendirmesi sırasında ilk 10’da yer alan hikâyenin sahipleri de “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”ne katılarak hikâye yazımı konusunda temel becerilerini geliştirecek. Çocuklar, “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi ile bir hikâyenin unsurları, karakterlerin yaratılması, olay örgüsünün yapılandırılması ve yaratıcı yaklaşımlar ile metinlerini yazarken her şeyin hayal kurmakla başladığını öğrenecekler. İlk 10 hikâye ayrıca geçen yıl olduğu gibi bir kitapta toplanarak, Dünya Tiyatro Günü’nde izleyicilere armağan edilecek.

Jüri değerli isimlerden oluşuyor

Jüri ekibinde ülkemizde çocuk edebiyatı alanındaki en önemli isimlerden “Kelime Çocuk Oyunları Atölyesi” isimli tiyatro grubunun da yöneticisi Dr. Asya Çağlar, Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Nutku, tiyatro yazarı ve yönetmenliğinin yanı sıra öykü, roman, deneme yazarı olan Özen Yula, yönetmen, oyuncu ve yazar Şahika Tekand, dramaturg Selen Korad Birkiye, çocuk edebiyatının bir diğer önemli ismi ve bu alanda kırka yakın kitabı bulunan Süleyman Bulut, yazar ve senarist Can Yılmaz, tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu, senarist Mert Fırat, yönetmen ve senarist İlksen Başarır, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği Uluslararası İstanbul Tiyatro Festival direktörlüğü görevini sürdüren Leman Yılmaz ve Zorlu PSM’nin Genel Müdürü Murat Abbas yer alıyor.