Finans sektörünün lider kurumları, 21 Kasım Salı günü “IDC Türkiye Finans Zirvesi” için Wyndham Grand Levent, İstanbul’da bir araya geliyor. Sektörde yaşanan son gelişmelerin ele alınacağı etkinlik, yeni stratejilerin paylaşıldığı, Türkiye’nin finans, sigorta, borsa ve yatırım kuruluşlarının üst düzey BT ve işbirimleri yöneticilerinin bir araya geldiği eşsiz bir platform olarak finans sektörününün geleceğine net bir bakış sağlayacak.

Bilişsel ve yapay zeka ile finansal teknolojilerin artan kullanımı, finans sektörünün hızlı bir dijital dönüşüme girmesini sağladı. Müşterinin değişen doğası ve işletmelerin çevikliğe artan talepleri, dijital dönüşümü kurumlar için mutlak bir zorunluluk haline getiriyor. İşletmeler, operasyonlarını dijital olarak dönüştürürken yenilikçi çözümler ve müşteri odaklı stratejiler geliştiriyor. Çevrimiçi ve mobil dağıtım kanallarını akıllıca kullanan bankalar, rakiplerine göre ciddi avantaj sağlıyor ve müşteri deneyimini güçlendiriyor.

IDC Finans Zirvesi’nde, artan rekabet koşulları, 3. Platform teknolojileri ve organizasyonların dijitalleşme zorunlulukları, çevik ve hızlı aksiyon alabilen organizasyonlara dönüşebilmek için atılması gereken adımlar gibi temel konu başlıkları tartışılacak. Sektörün lider teknoloji ürün ve hizmet sağlayıcıların sunumlarıyla son kullanıcı başarı hikayelerine de yer verilecek.

Etkinlik ile ilgili konuşan IDC Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğlulları’na göre, “Rekabetin yoğun olduğu ve ciddi düzenlemelerle yönetilen bir pazarda kazanç elde etmek isteyen kurumlar, bir taraftan büyümeye devam ederken, diğer taraftan da yeni iş modelleri üzerinden ‘finansal hizmetlerde öncü olma’ avantajını elde etmeyi hedefliyor. Geleceği düşünen bankalar, sigorta şirketleri, sermaye piyasası şirketleri ve devlet finans kuruluşları için vazgeçilmez hale gelen dijital dönüşümün hızlı bir şekilde yayılması, her bir kuruluşun farklı derecede başarılar elde etmesini sağladığını” belirten Çizmecioğulları sözlerine şöyle devam etti:

“Artık yeni fikirler geliştirip, bulut, mobilite ve büyük veri gibi yeni nesil teknolojilerle müşteri deneyimini dönüştürmek çok önemli. Bunun yanında, teknoloji yatırımları ile inovasyonu mümkün kılmak ve bunu yaparken de yeni nesil güvenlik yatırımlarına önem vermek zorluk teşkil etse de, kayda değer fırsatlar sunmakta”. Nevin Çizmecioğulları ayrıca, kripto para biriminin temelindeki teknolojiyi oluşturan blok zincirinin (blockchain), dünya ekonomisinde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğunu belirterek, sözlerine şunları ekledi: “2015 ve 2016’yı kapsayan iki yıllık zaman aralığında blok zinciri teknolojisine risk sermayesi üzerinden yapılan yatırım miktarı 1 milyar doları aşmış durumda. Blok zinciri teknolojisi finans sektöründe dolandırıcılık tespitinden, yasal olmayan para ticaretinin önlenmesine, ticaret platformundan akıllı kontratlara kadar pek çok alanda yeni imkanların kapısını aralıyor.’’

“Yeniden Tanımlanan Güven, Müşteri Deneyimi, Platform ve Stratejik İş Ortaklıkları” teması altında gerçekleşecek ve dijital dönüşüm girişimleri ile uygulama stratejileri üzerinde yoğunlaşacak 2017 Finans Zirvesi, sektör uzmanları, hızla gelişen finansal tekolojilerinin Türkiye finans sektörünü nasıl yeniden şekillendirdiğini açıklayacak. Bunun yanı sıra etkinlikte, IDC’nin 3. Platform temeli üzerinde inşa edileceğini söylediği inovasyon hızlandırıcı teknolojilerden olan Büyük Veri, Analitik ve Nesnelerin İnterneti gibi panellere yer verilirken; blok zinciri teknolojisi, uygulama alanları ve dijital para finansmanına yönelik bilgiler de paylaşılacak. Toplam 8 panel ve 51 bağımsız konuşmacının aktaracağı deneyim paylaşımlarıyla 2017 Finans Zirvesi, Türkiye finans takviminin en büyük ve en etkili etkinliklerinden biri olacak.

2017 Finans Teknoloji Ödülleri Sahiplerini Bulacak

IDC Finans Zirvesi esnasında dağıtılacak “Yılın En İyi Finans Teknoloji Projeleri”ne başvurular tamamlandı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ödül törenine yapılan 38 proje başvurusu, CIO ve akademisyenlerden oluşan yaklaşık 40 kişilik jüri ekibi tarafından değerlendirilecek.

2017 IDC Finans Zirvesi ve esnek sponsorluk fırsatları hakkında daha detaylı bilgi için Onur Hamitoğlu ile ohamitoglu@idc.com üzerinden temasa geçebilirsiniz. Ayrıca www.idc-cema.com/finance2017 sayfasını ziyaret edebilir ve #IDCFINANCE2017 hashtag’i ile tweet atabilirsiniz.