Metro Toptancı Market’in balığın sürdürülebilir geleceğine sahip çıkmak için hayata geçirdiği ‘Bugünün Balığını Yarına Da Bırakalım’ projesine şeflerin ardından bir destek de ünlü işletmeci Ayşe Kucuroğlu’ndan geldi. Kucuroğlu’nun ev sahipliğinde Happily Ever After’da düzenlenen gecede iş, sanat ve cemiyet dünyasının ünlü isimleri, hamsiden palamuda, lüferden istavrite balıkların izini sürecek projenin detaylarını dinledi.

Balığı yalnızca ticari bir ürün olarak değil; gelecek nesillere bırakılması gereken bir değer, miras olarak gören Metro Toptancı Market’in gerçekleştirdiği ‘Bugünün Balığını Yarına Da Bırakalım’ projesine ünlü işletmeci Ayşe Kucuroğlu da destek verdi.

Ayşe Kucuroğlu’nun ev sahipliğinde Happily Ever After’da düzenlenen yemekte, cemiyet, sanat ve iş dünyasından pek çok isim bir araya geldi. Konuklara, balıkların sürdürülebilir izlenmesi konusunda çalışmalar yapılan proje hakkında bilgiler verildi.

Ayşe Kucuroğlu: “Çocuklarımız için geleceğin balıklarına sahip çıkmalıyız…”

Sürdürülebilirlik konusuna büyük önem verdiğini belirten Ayşe Kucuroğlu, “Denizlerimizin zenginliği olan balıklarımızın sürdürülebilirliğini sağlamadan, mutfak kültürümüzün varlığını sürdürmemizin olanağı yok. Bizim tadını bildiğimiz, sevdiğimiz, sofralarımızın baş köşesinde yer alan palamudu, lüferi, hamsiyi çocuklarımız tadamayacaksa bundan büyük üzüntü duyarım. Çocuklarımız için geleceğin balıklarına sahip çıkmalıyız. Bu nedenle balık sürdürülebilirliği ve izlenebilirliği için değerli çalışmalar yapan Metro Toptancı Market’e teşekkür ediyor, ‘Bugünün Balığını Yarına Da Bırakalım’ projesini gönülden destekliyorum” şeklinde konuştu.

Türk denizlerinden çıkan çeşitli balıkların ikram edildiği geceye; Metro Toptancı Market yöneticilerinin yanı sıra Yağız İzgül, Mehmet Özen, Defne Samyeli, Mert Aslan, Mert Vidinli, Ezra Çetin, Tuba Çetin, Bige Çalışkan, Sedef Çalarken, Gül Erçetingöz, Zeynep Mansur, Onur Baştürk, Burcu Kıratlı, Ayşegül Boz, Gülin Özalp, Gülen Yelmen, Hande Kazanova, Alegra Levi’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda ünlü konuk katıldı.

Türkiye’de Avrupa’dan sonra bir ilk; Balıklar QR kodla izleniyor…

Metro Toptancı Market, gelecek nesillere bırakılacak kültür mirasımızı korumak için hayata geçirdiği ‘Bugünün Balığını Yarına Da Bırakalım’ projesi kapsamında; Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği’ne (Sür-Koop) bağlı 572 kooperatif ve binlerce balıkçıyla el ele verdi. Balığın ağdan çatala uzanan tüm tedarik sürecini kayıt altına alarak QR kod etiket sistemiyle balığın yüzde 100 izlenebilirliğini sağladı. Bu sayede balık nesillerinin geleceğine yatırım yaparken, geleneksel balıkçılığa da sahip çıktı.