Ambalaj Sektöründe faaliyet gösteren tüm sektörlerden 210 üyesi bulunan Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) 12. Olağan Genel Kurul Toplantısı 14 Haziran 2017 günü Point Hotel Barbaros İstanbul adresinde gerçekleştirildi. 1992 yılından bu güne faaliyette olan; Türkiye Ambalaj Sanayinin gelişmesi ve küresel piyasalarda güçlenmesi hedefiyle hizmet eden ASD’nin Genel Kurul Toplantısında yeni dönem için yapılan kapalı oylama sonucunda yeni yönetim kurulu ve denetleme kurulu belirlendi. Başkanlığa M. Zeki Sarıbekir oybirliği ile seçildi.

Genel Kurul Toplantısı sonrasında ambalaj sanayicileri, sektör temsilcileri ve basın mensuplarından oluşan 200’ün üzerinde davetli, her yıl organize edilen ASD Geleneksel İftar Yemeğinde bir araya geldi. Açılış konuşmasını Başkan Zeki Sarıbekir’in yaptığı davette Derneğe son bir yıl içerisinde yeni üye olan ambalaj sanayicilerine ASD üye plaketleri verildi. Pazar büyüklüğü 20 milyar dolara ulaşan ambalaj sektörünün temsilcilerini ve paydaşlarını bir araya getiren Ambalaj Sanayicileri Derneği iftarında, Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin, “Makroekonomik Verilerin Yorumlanması” başlıklı konuşması ile güncel ekonomik verileri ASD üyeleriyle paylaştı.

Açılış konuşmasında Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin mevcut faaliyetlerini ve yeni dönem projelerini özetleyen Zeki Sarıbekir, ambalaj sektörünün 2017 ilk çeyrek sonuçlarını da değerlendirerek şunları söyledi: “2017’nin ilk çeyreğinde sektörümüzün ihracatı miktar olarak yüzde 15 artış gösterdi. İlk üç ayı 228 milyon dolarlık dış ticaret fazlasıyla kapattık. Türkiye Ambalaj Sanayicileri yeni pazarlar kazanmaya devam ediyor. Sektörümüz 2016’da ise 18 milyar dolar büyüklüğe ulaştı. 180 ülkeye 2 milyon ton ambalaj ihracatı ve 3,9 milyar dolar ambalaj ihracat geliri etti. 2016 yılında sektörümüzün dış ticaret fazlası 647 milyon dolar oldu ve ülke ekonomisinin en önemli sorunlarından biri olan dış ticaret açığının kapanmasına sağladığımız katkıyı artırarak sürdürdük. Bununla birlikte 2 dolar/kg ihracat birim fiyatımız ile Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans gerçekleştirdik. Ayrıca İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde açıklanan Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine girmeyi başaran 15’i Derneğimiz üyesi 27 ambalaj sektörü firmamızı da tebrik ediyorum.”

Zeki Sarıbekir, Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nden mezunu olduktan sonra eğitimine İngiltere’de devam etti. Bu eğitimin ardından yurtdışında iki yıl iki ayrı ambalaj firmasında çalışan Sarıbekir, 1996 yılında aile şirketi Sarten Ambalaj A.Ş’de göreve başladı. Vizyoner ve girişimci bakış açısıyla Sarten’i Türkiye’nin önemli ambalaj şirketlerinden biri haline getiren Sarıbekir, 2004’ten beri şirketin CEO’luk ve 2009’dan bu yana yönetim kurulu başkanlığı görevlerini yürütüyor. Sarıbekir; İstanbul Sanayi Odası (İSO), Aerosol Sanayicileri Derneği (ASAD), Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO), Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA), Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER), Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Üyesi, DEİK Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Üyesi ve İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu üyesidir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ambalaj Meclisi üyeliği görevi de bulunan Sarıbekir,merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Metal Ambalajcıları Birliği’nin (MPE) de yönetim kurulu üyesidir.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Hakkında:

Türkiye’deki önemli ambalaj sanayicilerini bünyesinde bir araya getiren ASD, 1992 yılında 39 ambalaj üreticisi tarafından kuruldu. 210 üyesi bulunan ASD’nin amacı; Türkiye ambalaj sanayinin gelişmesine katkıda bulunmak, sektöre kimlik kazandırmak, ulusal ve uluslararası platformlarda sektörün temsil edilmesini sağlamak, üyeleri arasında birlik beraberlik ve dayanışmayı sağlamak, güçlendirmek ve daimi kılmaktır.