Türk Eğitim Vakfı (TEV), Soma’da 2014 yılında yaşanan maden kazasının ardından hayatını kaybedenlerin çocuklarına destek olmak amacıyla kurduğu Soma Umut Fonu’ndan yararlanan öğrenciler için fona destek sağlayan kurumların da katılımıyla ‘Okula Dönüş’ pikniği düzenledi. TEV Genel Müdürü M. Yıldız Günay etkinlikte yaptığı konuşmada “TEV Soma Umut Fonu kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonuyla belirlediğimiz 166 öğrencimize eğitim hayatları boyunca destek olacağız. Somalı öğrencilerimizin eğitimi için şu ana kadar 1 milyon TL harcandı. 111 kurum ve yaklaşık 2000 bireysel bağışçımızın desteğiyle ulaştığımız bu halkayı her geçen gün büyütmek ve tüm öğrencilerimizi üniversite eğitimlerinin bitimine dek hatta yüksek lisansla devamını sağlayabilecek kadar hedefimizi yükselterek destek sağlamak istiyoruz” dedi.

Soma’da 2014 yılında yaşanan maden kazasının ardından hayatını kaybedenlerin çocuklarının eğitimlerine destek amacıyla Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından kurulan Türkiye’nin en büyük ve uzun soluklu yardım fonu ‘Soma Umut Fonu’ndan yararlanan öğrenciler, yeni eğitim yılını ‘Okula Dönüş’ pikniğiyle karşıladı. TEV Genel Müdürü M. Yıldız Günay’ın ev sahipliğinde Kaya İzmir Thermal&Convention Otel’de bu yıl üçüncüsü düzenlenen etkinlik ile Somalı öğrencilerin yeni öğretim yılına başlarken moral ve motivasyonlarının yükseltilmesi amaçlanıyor.

Soma Umut Fonu kapsamında 166 öğrencimiz eğitim hayatları boyunca desteklenecek

TEV Genel Müdürü M. Yıldız Günay, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Fonumuzun oluşturulduğu 2014 yılından itibaren, TEV Soma Umut Fonu, hem bireysel hem de kurumsal bağışlar aldı. Bu desteklerle oluşan harika halkayı her geçen gün büyütmeye devam etmek istiyoruz. Bu süreçte toplam 111 kurum ve yaklaşık 2000 kişi TEV aracılığıyla Soma’ya destek verdi. Bireysel ve küçük bağışların devamlılığı fonumuzun hedeflerini yükselterek devam ettirmesinde çok önemli. Bugün burada çocuklarımız ve destekçilerimiz eğlenceli bir oyunla boyama yaparak bir kep figürü ortaya koydular. Küçük dokunuşların anlamını ve mesajını bir kez daha görüyoruz. Çocuklarımızın eğitimlerinde hedefimizi en yüksekte tutmak istiyor, küçük büyük bağış katkılarıyla herkesin desteğini bekliyoruz. Şu ana kadar olduğu gibi, bundan sonra da ne yaparsak, birlikte, omuz omuza yapacağız.” dedi.

Daha güzel, daha barışçıl ve yaşanabilir bir dünya siz değerli çocuklarla var olacak

Günay, konuşmasının öğrencilere seslendiği bölümünde ise “Tamamladığınız bir eğitim yılının ardından yeni eğitim yılına başlamaya hazırlandığınız bu günlerin önemli bir dönüm noktası olduğuna ve siz bursiyerlerimizin büyük bir aşama kaydettiğine inanıyoruz. Hepinize yeni eğitim yılında başarılar diliyorum; bizi ve ailelerinizi gururlandırmaya devam edeceğinizden hiç şüphem yok. Daha güzel, daha barışçıl ve yaşanabilir bir dünyanın siz değerli çocuklarımızla var olacağına içtenlikle inanıyoruz” dedi.

‘Okula Dönüş’ pikniğine Soma Umut Fonu’nu destekleyen bağışçıları; Türkiye Barolar Birliği, Fenerbahçe Spor Kulübü, Vestel, İzmir bölgeden Tüpraş ve Mapfre Sigorta katılım gösterdi. Colgate Palmolive ve Altın Kitaplar Yayınevi öğrencilere hediye gönderimleriyle etkinliğe destek oldu.

TEV (Türk Eğitim Vakfı) Hakkında:

Başarılı öğrencilere burs veren, okul, öğrenci yurdu ve eğitim merkezleri açan, eğitim ve öğretim alanında çeşitli projeleri hayata geçirerek milli eğitime katkıda bulunan, Türkiye’nin en köklü vakıflarından TEV, bugüne kadar yurt içinde 230.628, yurt dışında 1.736 eğitim bursu sağladı. Eğitime katkılarını 27 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen TEV; 17 İlköğretim Okulu, 3 Anadolu Lisesi, 3 Yurt Binası, 1 Çıraklık Eğitim Merkezi, 1 Çok Amaçlı Toplum Merkezi ile 1 Çocuk Kütüphanesi’ni Türk Milli Eğitimi’nin hizmetine sundu. Ayrıca 2001 yılında üstün ve özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Türkiye’deki tek okul olan TEVİTÖL’ü (TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi) devralarak eğitime devam etmesini sağladı.