Medya satın almada da kendisini hissettiren dijital dönüşümle birlikte 2017 yılının ilk yarısında programatik harcamalar, Türkiye’de dünya ortalamasından çok daha fazla büyüdü

Dünyanın önde gelen reklamcıları için gelişmiş yeniden hedefleme teknolojileri sunan şirketi RTB House, programatik satın almanın dünyadaki ve Türkiye’deki yükselişini açıklıyor.

Zenith Media’nın programatik pazarlama öngörülerine1 göre, 2017 yılında programatik harcamalar dünya çapında yüzde 31 büyüyerek, diğer tüm dijital kanallardan daha fazla büyüyecek. Aynı rapora göre, 2017 yılındaki gösterim bazlı harcamaların yüzde 58’i programatik hale gelecek.

IAB rakamlarına göre2 ise Türkiye’de 2017’nin ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,6 oranında büyüme sağlayan dijital reklam yatırımlarında en önemli değişim programatik yatırımlarında görüldü. Programatik yatırımları aynı dönemde yüzde 280 artış göstererek 625 milyon TL’yi aştı.

Dijital yatırımlar artarken, en önemli tetikleyici unsurların başında programatik harcamaların hızla büyümesi geliyor. Magna Global’in 2019 yılı öngörülerine göre3, programatik harcamalar her yıl ortalama yüzde 31 büyüyerek 36,8 milyar dolara yükselecek.

Hedef kitleye ulaşmada yaratıcı yollar açıyor

Programatik harcamalar, dijital reklamların gelişimine öncülük ederken hem yatırımları optimize ediyor hem de hedef kitleye en doğru erişim ortamını sunmayı hedefliyor.

Programatik harcamaların ilk başlarda yalnızca hedef kitleye mümkün olduğunca ucuz ulaşmak için kullanıldığını dile getiren RTB House Doğu Avrupa Bölge Direktörü Ömer Aras, “Günümüzde ise çok daha kişiselleştirilmiş bir hedefleme için yaratıcı ve akıllı yolların yöntemi haline geldi. Kullanıcıları satın almaya çok daha yaklaştıran, en doğru ortamda markanın mesajını doğrudan vermeyi sağlayan araçlar haline geldi. Yapay zeka temelli çözümlerle birlikte programatik çözümler markalar için vazgeçilmez hale geliyor” dedi.

Yapay zeka ile güçlendirilen programatik satın alma ve yeniden hedefleme çözümleri hakkında daha fazla bilgi için www.rtbhouse.com adresini kullanabilirsiniz.

Kaynaklar

1 https://www.zenithmedia.com/%EF%BB%BF%EF%BB%BF%EF%BB%BFprogrammatic-ads-grow-31-2017-ahead-channels/

2 http://www.iabturkiye.org/dijital-2017nin-ilk-alti-ayinda-14-6-buyudu

https://magnaglobal.com/global-programmatic-ad-spend-to-reach-37-billion-by-2019/