Meyvelerin Gücü Araştırma Projesi DİMES ve GfK’ya Vizyoner Baykuş Ödülü Getirdi…

DİMES, Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) tarafından düzenlenen “Baykuş Ödülleri” etkinliğinde araştırma kuruluşu GfK ile gerçekleştirdiği “Meyvelerin Gücü Adına” araştırma projesiyle Vizyoner Baykuş Bronz Ödülüne layık görüldü ve gecede ödül alan tek meyve suyu markası oldu.

Türkiye’nin ilk yerli meyve suyu ve ülkemizin lider içecek markalarından DİMES, ‘Hayata Başka Bak!’ felsefesini pazarlama, iş süreçleri ve kararlarına yansıtan uygulamalarıyla başarısını taçlandırmaya devam ediyor.

Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) tarafından, araştırmanın iş süreçlerinde ve kararlarında yarattığı etkiyi, katma değerini ve önemini vurgulamak; başarılı araştırma projelerini ödüllendirmek amacıyla düzenlenen “Baykuş Ödülleri” etkinliğinde DİMES, araştırma kuruluşu GfK ile yürütülen “Meyvelerin Gücü Adına” araştırma projesiyle, Vizyoner Baykuş Bronz Ödülüne layık görüldü. DİMES, bu etkinlikte ödül alan tek meyve suyu markası oldu.

DİMES Pazarlama Direktörü Duygu Süleymanoğlu, Vizyoner Baykuş kategorisinin, araştırmanın marka konumlandırmada ve bununla ilgili iş kararlarına etkisini gösteren projelere ve alanında etkin kullanımını gösteren çalışmalara verildiğini belirtti ve “Araştırmaya sadece bir pazar fotoğrafı olarak bakmıyoruz. Araştırmalar bize pazardaki ihtiyaç ve fırsat alanlarını, bu konuda yapabileceklerimizi gösteriyor” dedi.

Tüketici iç görüsü, tüketim alışkanlıkları, pazar trendleri üzerine düzenli araştırmalar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Duygu Süleymanoğlu, “GfK ile gerçekleştirdiğimiz araştırma projemizde, marka stratejilerimiz açısından durum tespiti yapmak için kantitatif ve kalitatif bir çalışma yaptık” dedi.

Meyvenin Gücüyle Farklılaşan Marka

Meyve suyu iletişim rekabetinin, doğallık, lezzet, sağlık, enerji gibi söylemler üzerinde şekillendiğini, pazardaki oyuncuların benzer bir dil kullandığını ve bu anlatımın artık tüketici gözünde ayrıştırıcı olmadığını gördüklerini dile getiren Süleymanoğlu, “Farklılaşmayı getirecek ifadelerin, ürün fonksiyonlarından çok marka çağrışımına odaklanması gerektiğini gördük. Tüketicilerin bir meyve suyu markasından beklentilerinin, kendisine değer veren, eğlenceli, modern, ve meyvenin özünü koruyan bir marka olması yönünde olduğunu gördük. Bu doğrultuda, marka stratejilerimizde kendimizi anlatmak yerine, tüketicilerimizin hayatına meyvenin iyiliği ve renkliliği ile değer katmaya odaklandık, kendi öykümüzden, köklerimizden gelen, bize ilham veren ‘hayata başka bakmayı’ tüketicilerimizin hayatlarına dokunarak anlatma kararı aldık” dedi.

Meyve Suyunun İlham Veren Gücü

DİMES Pazarlama Direktörü Duygu Süleymanoğlu, araştırma sonuçlarının meyve suyunun temel olarak sabahları tüketildiğini ve tek başına içilmekten çok, paylaşılan, en çok aileyle birlikte tüketilen bir içecek olduğunu gösterdiğini de belirtti.

Meyve suyunun aileyi, dostları birleştiren bir içecek olma özelliğini vurgulamak istediklerini ve bunun için hedef kitlenin farklı alt gruplarına, farklı dokunuşlarla temas etmeye öncelik verdiklerini söyleyen Süleymanoğlu, “Günün en önemli öğünlerinden kahvaltı, aynı zamanda aileyi bir araya getirmesiyle de özel bir anlam kazanıyor. DİMES Moments serisi sıkma meyve suyu ürünlerimizi, aile beslenmesi ve sosyalleşmesi açısından önem taşıyan kahvaltı sofralarına lezzet ve keyif katmak için geliştirdik. Yüzde 100 mevsiminde sıkılmış yerli portakallardan oluşturulan, DİMES Moments Sıkma Portakal ürünümüz, hafif içimi ve kahvaltılıkları uyumuyla sabah neşesine eşlik ediyor. Diğer yandan, dışarıda tüketime yönelik olarak meyve suyunun arkadaşlarla birlikte tüketilme özelliği, paylaşılan anların güzelliğini ön plana çıkarıyor. Bu noktadan hareketle, porsiyon ambalajlı ürünler olan DİMES GO serisi ürün grubumuzu, özellikle genç kitleye yönelik olarak hazırladık. DİMES GO, tüketicisine hayata başka bakmak, farklı rotaları, hayatın içindeki farklı anları keşfetmek için ilham veriyor” dedi.

DİMES Tüketicide Meyveyi Çağrıştırıyor

DİMES ve GfK tarafından gerçekleştirilen araştırma bulgularının, markanın tüketicilerin zihninde rakiplere kıyasla daha yüksek oranla meyveyi çağrıştırdığını ortaya koyduğunu da sözlerine ekleyen Duygu Süleymanoğlu, “DİMES denilince aklınıza ne gelir sorusuna, doğrudan Meyve cevabını verilmesinden gurur duyduk. Bu araştırma sonucu, çok iyi tanıdığımız meyvenin yalın ve küçük görüntüsünün altındaki beklenmedik “iyi”leştirici gücünü iletişimin odağına alma stratejimize de ilham verdi” şeklinde konuştu.