Dünyada girişimcilere en fazla kaynak sağlayan ilk üç girişimcilik yarışması arasında yer alan Big Bang Startup Challenge’ta 10 bini aşkın başvuru arasından sıyrılarak yarı finale kalmaya hak kazanan AxolotlBio, DAPGenomics, Healerbit, Physhome, Sugar Colors, Tion Ar-Ge ve Virasoft sağlık sektörünü etkileyecek fikirleriyle dikkat çekiyorlar. Kalp beyin hastalıklarından, kanser ve diyabette farklı alanlarda tanı ve tedavi yöntemleri geliştiren, yapay doku ve organ üretebilen, anne sütü kalitesini belirleyen ve ayak sağlığını korumak için kişiye özel ortopedik ayakkabı tabanı yapmayı sağlayan bu girişimlerin, alanında ses getirmesi bekleniyor.

Hayatımızı etkileyecek birbirinden iddialı girişimlerle İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi tarafından düzenlenen Big Bang Startup Challenge, hayatı etkileyecek girişimcileri, yatırımcı ve kurumsal şirketlerle bu yıl 23 Kasım’da Uniq İstanbul’da “etki” teması adı altında buluşturuyor. Farklı sektörlere yönelik 10 bini aşkın girişimin başvurduğu yarışmada yarı finale kalmayı başaranlar arasında yer alan AxolotlBio, DAPGenomics, Healerbit, Physhome, Sugar Colors, Tion Ar-Ge ve Virasoft sağlık sektörünü etkileyecek fikirleriyle dikkat çekiyorlar. Kalp beyin hastalıklarından, kanser ve diyabette farklı alanlarda tanı ve tedavi yöntemleri geliştiren, yapay doku ve organ üretebilen, anne sütü kalitesini belirleyen ve ayak sağlığını korumak için kişiye özel ortopedik ayakkabı tabanı yapmayı sağlayan bu girişimlerin, alanında ses getirmesi bekleniyor.

AxolotlBio, geliştirdiği 3D Bioprinting Sistemi sayesinde hastalardan alınan kök hücreleri kullanarak yapay doku ve organlar üretebiliyor. Bu çalışma, özellikle organ nakli bekleyen hastalara umut olabilir.

DAPGenomics, anne sütündeki içeriklerin etiketlenmesi üzerine kitler geliştiriyor ve Nutina markasıyla sunduğu ürünle anne sütündeki miRNA’ların, antioksidan kapasitenin ve omega-3 seviyesinin belirlenmesini sağlıyor. Bu sayede, bebeğin beyin gelişimine yardımcı olmak ve ileride karşılaşabileceği hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için anne sütü kalitesinin artırılmasını sağlayan beslenme planının uygun şekilde oluşturulmasında yol gösteriyor.

Healerbit, ayak sağlığımızı koruyarak, yaşam kalitemizi artıran ancak pahalı olması nedeniyle birçok kişinin almaktan çekindiği ortopedik ayakkabılara ulaşımı kolaylaştıran bir çözüm sunuyorAkıllı telefonlardan çekilen 5 fotoğraf ile 3D yazıcıdan kişiye özel ortopedik ayakkabı tabanlığı bastırabilmeye imkan veren Healerbit, sağlık problemlerini maliyetten dolayı es geçenlere önemli bir avantaj sağlıyor. Kişiye özel bu ortopedik tabanlar, gündelik hayatta şıklıktan taviz vermeden de ayak sağlığını korumayı mümkün kılıyor.

Physhome’un fizik tedavi amacıyla geliştirdiği giyilebilir teknolojisi, sensörlü ortopedik pedler ve mobil uygulamayla, fizik tedavi hastaları ve hareket ihtiyacı olanlara tedavi egzersizlerini istedikleri yerde, istedikleri zaman yapıp takip edebilme imkânı sunuyor.

Sugar Colors, ani renk değişimi yaratarak hastalara hipergliseminin sinyalini veren kontakt lensleriyle diyabet hastalarına devamlı kan şekeri takibi imkanı sunuyor. Kanda glukoz seviyesinin artması durumunda, hastanın etrafı hafif renklenmiş şekilde görmeye başlamasını veya dışarıdan gözbebeği renginin değiştiğinin fark edilmesini sağlayan Sugar Colors, hastayı doğru zamanda müdahale yapmaya yöneltiyor. Böylece hastalar parmaktan kan alma ve glukoz seviyesini ölçme işlemini yaptıkları rutin anlar dışında da kan şeker seviyeleri takip edebiliyorlar. Bu ürün, gebeliğe bağlı diyabet hastası anne adaylarına, kan glukoz seviyesini yakın takip etmek isteyen ve parmak deldirmek istemeyen her yaştan diyabet ve insulin direnci hastalarına devamlı kan şekeri takibi yapma imkanı veriyor. Hipergliseminin devamlı takibi, diyabete bağlı organ yetmezliklerinin önüne geçerek hem daha sağlıklı bir yaşam sağlıyor, hem de hastaların ve onlara bakmakla yükümlü kişilerin işgücü kaybını ülke ekonomisine geri kazandırmayı vadediyor.

Tion Ar-Ge, epilepsi, kalp aritmisi gibi izlenmesi gereken beyin ve kalp hastalıkları için giyilebilir tanı, tedavi ve takip cihazları geliştiriyor.

Virasoft Yazılım şirketinin Dijital Patoloji ürünü olan “ViraPath” ve Telepatoloji ürünü olan “TelePath”, başta kanser olmak üzere birçok patolojik hastalığın tanı ve teşhisini daha efektif hale getiriyor. Sübjektif hataların önüne geçerek hastalara daha doğru tedavi yöntemleri sunulmasını sağlayan bu ürünler, uzmanların biyopsi yaparken geçirdiği süreyi azaltarak iş akışını iyileştiriyor.

5 milyon TL’yi aşan yatırım ve hibe imkânı

En iyi üniversite kuluçka merkezleri arasında dünyada 18. ve Avrupa’da 8. sırada olan İTÜ Çekirdek, Türkiye’de teknoloji tabanlı girişimciliğin yaygınlaşmasına önemli katkı sağlıyor. Tüm Türkiye’den gelen girişimcilerin hayallerini girişime dönüştürmek için gerekli sermaye kaynağına erişme fırsatı sunan Big Bang Startup Challenge, bu yıl da pek çok kurum ve kuruluş tarafından destekleniyor. Elginkan Vakfı, İstanbul Sanayi Odası, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, Enerjisa, ING Bank, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, Hepsiburada, Cardtek, Monitise başta olmak üzere 40’ı aşkın destekçi, 14 yatırımcı şirket ve yatırımcı ağı ve 10 bireysel yatırımcı Big Bang’de geleceği etkileyecek başarılı girişimcileri destekleyecek. Big Bang günü, bu destekçi ve yatırımcılar tarafından toplam 5 milyon TL’yi aşan miktarda yatırım yapılması ve hibe dağıtılması bekleniyor.

23 Kasım’da Uniq İstanbul’da “etki” temasıyla düzenlenecek etkinlikte en başarılı 20 girişim sahnede girişimlerini sunarken, toplam 90 girişim ise etkinlik alanında ziyaretçiler ve yatırımcılarla bir araya gelecek. Ödül kazanan ve yatırım alan girişimlerin en başarılıları ayrıca İTÜ Çekirdek Kuluçka programına kabul edilerek, bir yıl süreyle İTÜ ARI Teknokent tarafından özel olarak desteklenecek.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye ve aday girişimlerin bilgilerine aşamalı olarak http://bigbang.itucekirdek.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.